czwartek, 9 stycznia 2014

Zielone podwórka Szczecina..

W Szczecinie, od kilku lat organizowany jest obywatelski program rewitalizacji przestrzeni przy wspólnotach mieszkaniowych, pod nazwą "Zielone podwórka Szczecina". Zdecydowanie jestem na TAK dla tego typu działań w mieście. W ciągu kilku lat zostało zrewitalizowanych kilkadziesiąt podwórek przy wspólnotach mieszkaniowych. Łączna kwota dofinansowania to prawie 6 mln zł - podkreśla Tomasz Owsik-Kozłowski rzecznik ZBiLK.
Mianowicie program skierowany jest do wspólnot mieszkaniowych,  które posiadają  lokale stanowiące własność Gminy Miasto Szczecin lub spółki komunalnej, oraz mają zawarte porozumienie/umowę z Gminą Miasto Szczecin lub spółką komunalną na korzystanie z terenu stanowiącego własność Gminy Miasto Szczecin, służącego do użytku właścicieli nieruchomości wspólnej dla jej potrzeb związanych z prawidłowym funkcjonowaniem nieruchomości.
Piszę o tym programie z tego względu, iż dwa dni temu ruszył nabór wniosków na rok 2014. Kompletną dokumentację należy składać w siedzibie ZBiLK do 17 lutego. Łączna kwota dofinansowania w bieżącym roku wyniesie 550 tys. zł.

Ja w ramach działania Pracowni, miałam przyjemność w zeszłym roku współtworzyć jedno z zrealizowanych już podwórek, biorąc udział w  programie "Zielone podwórka Szczecina". Uczestnicząc w tym działaniu, począwszy od przygotowania projektu, poprzez udział w realizacji, oraz pielęgnacji już istniejącej zieleni, śmiało mogę stwierdzić, iż zmiana jaka zachodzi, nie dotyczy jedynie walorów wizualnych, estetycznych, choć jest to czynnik pierwszorzędny.  Zmiana zachodzi również w samych mieszkańcach wspólnoty, którzy chętniej angażują się w działania przy ich wspólnym dobrze. Wzrasta poczucie odpowiedzialności lokalnej, a to cieszy i to bardzo.


Poniżej przedstawiam Wam wizualizacje podwórka, oraz zdjęcia przedstawiające jak wyglądała przestrzeń przed udziałem w programie, no i oczywiście te po uzyskaniu dofinansowania.
Projekt zagospodarowania terenu - Pracownia Architektury Krajobrazu Justyna Dąbrowska
Wykonawstwo - firma ESC Dom
Pielęgnacja istniejącej zieleni - Pracownia Architektury Krajobrazu Justyna Dąbrowska

Więcej zdjęć odnowionych podwórek pod linkiem
Oficjalna strona ZBiLK, gdzie jako przykład zrewitalizowanego przestrzeni, to podwórko zrealizowane między innymi 
przez Nas.


1 komentarz: